Centrifuge Tubes
Glass and plastic tubes designed for use in centrifuges; available in a variety of volume capacities, materials, configurations, RCF ratings, and closure types; may be sterile or non-sterile; may have graduations indicating volume on the tube.
Centrifuge tubes are used to contain liquids during centrifugation, which separates the sample into its components by rapidly rotating it around a fixed axis.
Most centrifuge tubes have conical bottoms, which help collect any solid or heavier parts of the sample being centrifuged. Centrifuge tubes must also be able to withstand the centrifugal pressure created during their use, and their specifications may indicate the maximum speed at which they can be safely used.
Centrifuge tubes are available in various styles, sizes, and materials
- Capacities: Range from 0.1mL to more than 100mL; the most common sizes are 15mL and 50mL (centrifuge) and 1mL and 2mL (microcentrifuge)
- Closures: Screw-on plugged or flat caps; may be attached or separate
- Markings: May have writing areas, graduations, or other markings
- Shape: Conical- or round-bottomed; if conical, choose skirted free-standing versions
- Material: Glass or plastic resin; the latter include polypropylene, polystyrene, PET, and PPCO
- Sterility: Sterile or nonsterile; may be heat- or gas-sterilized
- Packaging: Bulk or racked tubes
- Color: Choose amber or black plastics for light-sensitive samples
- (8)
- (10)
- (17)
- (16)
- (18)
- (1)
- (2)
- (131)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (5)
- (2)
- (14)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (30)
- (162)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (74)
- (2)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (296)
- (19)
- (2)
- (28)
- (3)
- (2)
- (187)
- (201)
- (327)
- (2)
- (2)
- (4)
- (52)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (3)
- (2)
- (4)
- (15)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (21)
- (2)
- (5)
- (3)
- (6)
- (3)
- (24)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (26)
- (26)
- (24)
- (4)
- (13)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (27)
- (2)
- (6)
- (4)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Caplugs™ (Evergreen Scientific) 15mL Conical Polystyrene Centrifuge Tubes
Precision-molded from premium-grade, chemically inert plastics
| Diameter (English) Outside | 0.7 in. |
|---|---|
| Capacity (English) | 0.507 oz. |
| Diameter (Metric) | 17 mm |
| Capacity (Metric) | 15 mL |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polystyrene |
| Max. RCF | 3000 x g |
| Graduations | 0 to 1 mL in 0.1 mL increments, 1 to 5 mL in 0.5 mL increments, 5 to 15 mL in 1 mL increments |
| Sterility | Non-sterile |
| Capacity (English) | 1.69 oz. |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 6000 x g |
| For Use With | General purpose laboratory work, stronger acids (except oxidizing acids) or alkalis, alcohols, organic solvents, chlorinated and aromatic hydrocarbons (except xylene) and ketones |
|---|---|
| Capacity (English) | 1.01 oz. |
| Capacity (Metric) | 30 mL |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 6000 x g |
Globe Scientific Self-Standing Graduated Centrifuge Tubes with Screw Cap
Leak-resistant and ideal for centrifugation, transport, storage and collection of specimen
| Capacity (Metric) | 50 mL |
|---|---|
| No. per Case | 500 |
| Material | Polypropylene |
Globe Scientific 12mL Centrifuge Tubes
Polystyrene and Polypropylene tubes with conical bottoms and rim
| Diameter (English) Outside | 0.6 in. |
|---|---|
| For Use With | Bayer™ analyzers for urinalysis procedures to make pouring off easy |
| Capacity (English) | 0.405 oz. |
| Diameter (Metric) | 16 mm |
| Capacity (Metric) | 12 mL |
| Bottom Shape | Conical |
| Graduations | 0.5, 1, 2, 5 and 10 mL |
Caplugs™ (Evergreen Scientific) 15mL Conical Polypropylene Centrifuge Tubes
Precision-molded from premium-grade, chemically inert plastics
| Diameter (English) Outside | 0.7 in. |
|---|---|
| Capacity (English) | 0.507 oz. |
| Diameter (Metric) | 17 mm |
| Capacity (Metric) | 15 mL |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 5400 x g |
| Graduations | 0 to 1 mL in 0.1 mL increments, 1 to 5 mL in 0.5 mL increments, 5 to 15 mL in 1 mL increments |
Kimble™ Graduated Centrifuge Tube with Screw Thread Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Reusable large capacity 100mL tube with screw thread cap and PTFE-faced rubber liner.
United Scientific™ Centrifuge Tubes PROMO
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Identify your samples easily with these write-on Centrifuge Tubes.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | Clear |
| No. per Case | 500/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 9000 RCF |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | HDPE |
| Includes | Black graduations |
| Graduated | Yes |
| No. per Pack | 50 Pk. |
| Closure Color | Blue |
| Closure Type | Screw Cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | 5 to 50 mL |
Corning™ PYREX™ Conical-Bottom Glass Centrifuge Tubes: 40 mL Capacity
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonsterile; reusable.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 29 mm |
| Capacity (Metric) | 40 mL |
| No. per Case | 12 |
| Material | Borosilicate Glass |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Craig Recrystallization Tubes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crystallizing and filtration centrifuge tube
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ 50mL Heavy Duty Graduated Centrifuge Tubes with PTFE Stopper
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This Standard Taper KIMAX™ tube is made with heavier-walled tubing to withstand higher centrifugation speeds. Graduated scale and legend are permanently stained on the outer surface.
DWK Life Sciences Kimble™ Plain Reusable Centrifuge Tube with Screw Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With PTFE/rubber lined black phenolic screw cap
Corning™ PYREX™ 40 mL Heavy Duty Conical Centrifuge Tube with White Graduations, Beaded Rim
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonsterile, reusable conical tubes with graduations, constructed of Pyrex™ borosilicate glass.